Co v knihách nenajdete 3

V minulém článku jsme popsali situaci, jak dražitel nemovitosti přisel o bezmála 400 tisíc díky tomu, že si důkladně neprověřil draženou nemovitost. U nákupu nemovitostí, a těch dražených obzvláště, totiž více než kde jinde platí prověřovat, prověřovat a prověřovat. Ale i když prověříte vše, co vás napadne, stejně můžete narazit na situaci, kterou jste opomněli. A takovéto opomenutí vás může potom stát spoustu peněz, času nebo (většinou) obojího. Na druhou stranu, naše zkušenost říká, že všechno má nějaké řešení, jen je potřeba jej najít.

Co se nám tedy přihodilo? Vydražili jsme dům v poměrně špatném technickém stavu, byl určen ke kompletní rekonstrukci. S tímto jsme ale byli srozuměni, cena se nám zdála dobrá. U této dražby (jedna z prvních) jsme trochu podcenili velikost domu, což jsme tehdy ještě netušili, že i velikost domu může být zásadní problém, ale o tomto někdy příště.

Dům byl po dražbě předán a vyklizen celkem bez problémů a my jej začali připravovat k dalšímu prodeji nebo jiným záměrům, které se nabízely. Tehdy jsme ale zjistili zádrhel, na který během prověřování dost těžko přijdete. Dům měl napojení na vlastní zdroj vody (studnu). Ovšem studna ležela na pozemku, který nebyl součástí dražby, ačkoliv patřil dlužníkovi, jehož nemovitost se dražila. A tato skutečnost nebyla nijak zachycena ve znaleckém posudku. Toto je dle našeho názoru dost zásadní pochybení znalce a něco to vypovídá o jeho práci (o kvalitách znaleckých posudků máme obecně dost špatné mínění). A takový dům se bude hodně špatně prodávat.

Jak tedy z celé situace ven? V první řadě jsme zjistili, že o uvedený pozemek je vícero zájemců. Museli jsme tedy jednat poměrně rychle. V první řadě se nabízí zřízení věcného břemene na odběr vody. To je ale s novelou občanského zákoníku celkem komplikovaná záležitost. Navíc součástí musí být i geometrický plán vedení potrubí a to jsme, jak jistě správně tušíte, k dané nemovitosti neměli. Znamená to tedy domluvu s geometrem, všechno vykopat, zaměřit, zanést do plánů, připravit smlouvy a podat na katastr nemovitostí. Jinými slovy, spousta času a peněz. Další z možností bylo napojení na vodovodní řad, který vedl pod silnicí před domem. Ale, opět spousta času na projekt, žádosti a peněz za kopání, bagrování a připojení. Nakonec jsme šli cestou nejmenšího odporu a vykoupili pozemek se studnou. Jelikož byl dlužník v insolvenci, musela celá transakce proběhnout trochu komplikovaněji a se souhlasem insolvenčního správce, navíc vyžadovala poměrně velkou dávku psychologie kvůli dalším zájemcům. Celé řešení bylo, řekněme, trochu nestandardní, ale nakonec úspěšné. Jak to celé proběhlo, se můžete dozvědět na našich investičních kurzech, kde celou situaci rozebereme podrobně.

Na závěr mi tedy nezbývá než opět konstatovat, že nemovitosti, a zvláště ty dražené, je potřeba opravdu dobře prověřit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *