Největší nepřítel investora?

Znáte to, jako investoři se každou chvíli potýkáte s velkým množstvím nepříjemností, klacky pod nohy vám hážou úředníci, nemáte dostatek informací, musíte se rozhodovat rychle, někdy jednat intuitivně, máte velkou konkurenci v ostatních investorech. Jednoduše řečeno, máme velké množství „nepřátel“.

Poslední dobou se s dražiteli doslova roztrhnul pytel. Své asi způsobila dost výrazná mediální masáž, kde jsme každou chvíli informováni o tom, jak se v exekučních dražbách dá velmi výhodně koupit kde co, včetně nemovitostí. K tomu přidejte dostupnost hypoték, nízké úrokové sazby a všeobecnou hysterii o nejvhodnější době k nakupování nemovitostí. Výsledkem je mix, který na dražitele působí jako červený hadr na býka. Při dražbách pak získají dojem, že výhodný nákup není za skvělou cenu, ale za cenu jakoukoliv.

Právě teď se účastním dražby, kde vyvolávací cena nemovitosti je 2.400.00,- Kč. Kvalifikovaným odhadem jsme ocenili nemovitost na +- 3.500.000,- Kč, kdy bychom ještě mohli vydělat, což je cena nemovitosti, za kterou koupíte velmi podobnou na běžném realitním trhu. Zdá se tedy logické, že nabídnou více, postrádá smysl. A přesto se právě dražitelé předhánějí a cena se již vyšplhala na 4.650.000,- Kč. Což je za uvedenou nemovitost naprosto absurdní, tuto hodnotu nemá. Chápu, že pro kupce, který chce nemovitost na své vlastní bydlení, může mít hodnotu výrazně vyšší, než je běžná cena na trhu, ale zde se již dostáváme opravdu na výrazně přestřelenou hodnotu.

A jaký je důvod takto přemrštěné ceny? Buďto jsme odhadli nemovitost naprosto špatně, což se samozřejmě stát mohlo, nebo, což je pravděpodobnější, dražitelé chtějí nemovitost za každou cenu. Už se vidí jako její vlastníci a přestali přemýšlet nad skutečnou hodnotou.

A co je tedy největším nepřítelem investora? Jsou to jeho vlastní emoce. Jakmile jim podlehnete, přestáváte být investorem. Již se nerozhodujete na základě racionálních informací a nedržíte se své investiční strategie. Stáváte se naprosto iracionálním tvorem, který jedná pudově. Prostě to chce, ať to stojí, co to stojí. Osobně bych velmi rád viděl dražitele po takové dražbě, když si uvědomí, jak moc přestřelili a o kolik přišli peněz. Takových iracionálních dražeb bohužel poslední dobou vidíme čím dál tím víc.

Známá poučka z akciových trhů zní, že investor nesmí podléhat emocím, ale musí se striktně držet své investiční strategie. A platí to i u investicí do nemovitostí, u dražeb pak dvojnásobně.

Má rada na závěr: Vždy si předem stanovte konečnou cenu, kterou jste ochotni za nemovitost nabídnout. Tuto si napište velkým červeným písmem na papír, nalepte na monitor a nikdy, za žádných okolností, tuto cenu nepřekročte. Investičních příležitostí je spousta a dobrou investici dělá především výhodný nákup.

PS: Výsledná cena dražené nemovitost je 4.820.000,- Kč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *