Co v knihách nenajdete 2

Další velmi podstatnou částí investice je posouzení technického stavu nemovitosti. Je to dokonce tak důležitá část, že na vašem rozhodnutí investice stojí a padá a stav nemovitosti může zásadním způsobem rozhodnout o tom, zda vyděláte nebo proděláte. Proto je vhodné se na technický stav každé nemovitosti k investici velmi podrobně zaměřit a posoudit, lhostejno zda ji kupujeme normálně nebo v dražbě. A i přes to, že vám bude nabízející tvrdit, že tato nemovitost je zaručeně nejvhodnější investicí pod sluncem, stále platí, že výnos u nemovitostí dělá výhodný nákup.

Jak tedy na to? Předně si musíme uvědomit, že budeme vždy pracovat s určitou dávkou nejistoty. Málo kdy máme možnost nemovitost opravdu do detailu prověřit. Většinou totiž pracujeme s omezeným množstvím času nebo informací, většinou však s nedostatkem obojího. Často tak budete muset dát na vlastní úsudek, budete se muset rozhodnout, zda jsou potenciální problémy nevýznamné, zda se dají vhodně opravit nebo zda je pro vás investice nevýhodná.

Nedostatek času

Málo kdy máme u nemovitosti prostor na to, abychom si ji několikrát detailně prošli, prohlédli stavební plány, ověřili okolí, přizvali si statika apod. Velmi často se musíme rozhodovat rychle, ať už z důvodu konkurence, která by nám mohla nemovitost vyfouknout nebo u dražeb pevně stanoveného termínu, do kterého se prostě musíme rozhodnout. A jak tedy celý proces rozhodování zrychlit? Vědět na co, kam, kdy a kde se máme podívat. Projdeme si naučené postupy a nemusíme se moc zdržovat přemýšlením. Podíváme se na vhodné zdroje informací, opět nemusíme dlouho přemýšlet, kde je můžeme získat. Takto jsme schopni poměrně rychle vyhodnotit, zda je pro nás nemovitost zajímavá nebo není. Je to do velké míry rutina a především praxe. Základy se můžete dozvědět na našem základním investičním kurzu. Postupem času si vypracujete vlastní postupy a budete nabalovat další kroky, které chcete prověřit.

Nedostatek informací

Pokud máme pro rozhodování omezené množství času, s informacemi to bývá velmi často ještě mnohem horší. Je naprosto běžné, že k nemovitosti nejsou žádné plány, majitel ani neví, kdy byla postavena, jaké materiály byly použity. U dražených nemovitostí není výjimka, když se do nich ani nedostanete a nemůžete si je tak prohlédnout. I zde se dá ale poměrně kvalifikovaně rozhodnout, zda je pro Vás investice zajímavá či nikoliv.
Stejně jako v předchozím odstavci mohu jen doporučit mít zavedené postupy. Budete vědět na co se zaměřit. Když budete procházet nemovitost, víte kam se dívat, která místa a konstrukční prvky jsou kritické, kde mohou být schované vady a potenciální problémy.
Rekonstruoval jsem dům, dva byty, viděl jsem nespočet dalších nemovitostí při posuzování. Občas ale i já narazím na situace, u kterých prostě nevím, zda mají nějaké řešení. S tímto nakonec musíte počítat i vy. Musíte se smířit s tím, že nikdy nebudete vědět a znát vše. Časem se ale naučíte dát na vlastní intuici.

A jedna zkušenost na závěr. Nikdy nemovitost neposuzujte ze subjektivního hlediska. Protože to, co se líbí vám, se zaručeně nebude líbit spoustě dalších a naopak. Soustřeďte se jen a pouze na technické záležitosti a to, zda se vám daná zeď líbí, zda je růžová barva na stěnách hezká a zda jsou kulaté dveře designově hezké, přenechte potenciálním kupcům. Určitě se jich najde spousta, kteří z výše uvedeného budou nadšení.

Spoustu informací k posuzování technického stavu nemovitostí se můžete dozvědět na našem základním investičním kurzu, kde se této problematice také věnujeme. Uvažovali jsme i o tom, že bychom připravili kurz nebo seminář zaměřený čistě na posuzování nemovitostí. Dejte nám vědět, zda byste měli o takový kurz zájem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *