Jak fungují cenové mapy nemovitostí?

Konečně zajímavý a užitečný nástroj k oceňování nemovitostí pomyslel jsem si, když jsem se dočetl o nové cenové mapě, primárně určené k oceňování nemovitostí. Nástroj jako tento na internetu velice chybí. Jelikož jsme se v poměrně nedávné době zajímali o vytvoření vlastního nástroje k oceňování nemovitostí, zajímalo mne, jak si autoři poradili s některými nástrahami, které legislativa skrývá.

V nedávné době krátce po sobě vznikly dvě cenové mapy a to cenovamapa.orgcenovamapa.cz, dále je k dispozici nekomerční projekt cenovamapa.eu, která je realizována v režii ARK. Co mne zaujalo na komerčních cenových mapách nejvíce, je jejich příslib, že vychází z reálných prodejních údajů a cen zaznamenaných katastrem nemovitostí, který jako jediný subjekt v ČR má k těmto datům přístup.

Nyní k samotným cenovým mapám nemovitostí:

Cenovamapa.eu

Nekomerční nástroj k oceňování nemovitostí. Poskytuje data reálných prodejních cen bytů a domů a jako bonus zde nalezneme ceny nájemného ve vybraných lokalitách. Rozepisovat se podrobněji o užitečnosti této mapy je poměrně obtížné. Dle sdělení jejich provozovatelů vychází data ze smluv realitních kanceláří, které sdružuje asociace realitních kanceláří. Přesnost a korektnost těchto údajů nelze nijak ověřit. Cenová mapa zřejmě funguje na velice jednoduchém principu. Ze zjištěné ceny provozovatel vypočte průměrnou cenu za 1m2 podlahové plochy. Nápad poměrně zajímavý, ale v praxi ne zcela šťastný. Každá nemovitost je unikát a ceny se mohou lišit o desítky procent, dále není nikde uvedeno, jaké nemovitosti byly pro výpočet použity. Dodala RK smlouvy o převodu bytu z družstevního vlastnictví? Nebo jsou to čistě smlouvy kupní? Tato cenová mapa může sloužit jako prvotní vodítko a ukazatel rozdělení lokalit v rámci jednoho města. Nemyslím si, že by se na ni člověk měl příliš spoléhat.

Cenovamapa.org

Komerční nástroj k oceňování nemovitostí, kde za cenu 99,- Kč získáte report založený na okolních nemovitostech. Provozovatel slibuje, že vychází z reálných kupních cen poskytnutých katastrem nemovitostí. Po registraci zadáte adresu nemovitosti a po zaplacení poplatku se dle slov tvůrců „dozvíte cenu Vašeho bytu, nebo kolik stojí ten krásný dům naproti“. Realita je samozřejmě trošičku složitější. Data této aplikace skutečně vycházejí z prodejních cen zapsaných v katastru nemovitostí. Jedná se totiž o doslovný přeprodej dat získatelných na katastru nemovitostí za poloviční cenu, zabalený do pěkného hávu. Katastrální úřad nabízí možnost výstupů dálkového přístupu, který zobrazují ceny všech nebo vybraných řízeni v rámci jednoho katastrálního území za 50,- Kč. Přeloženo do srozumitelné řeči, to co zde stojí 99,- Kč s poměrně nepřehledným výsledkem, lze získat přímo na katastru za polovinu ceny a trošku práce. Jako bonus získáte daleko lepší výsledek, jelikož můžete vybírat podobné nemovitosti.

Cenovamapa.cz

Je posledním a nejnovějším přírůstkem, který chci dnes popsat. Stejně jako aplikace výše, slibuje reálné prodejní ceny nemovitostí a jako bonus nabízí poslední známé ceny před stažením z realitních serverů. Zpracování mi přijde, alespoň co se týče grafické stránky, nepoměrně lepší a celkově cenová mapa je o dost přehlednější. Cena je stejná a to 99,- Kč. Za tento poplatek získáme dva kredity, které můžeme použít k ocenění dvou nemovitostí nebo získání ceny jedné nemovitosti a získání jednoho reportu. Prodejní ceny nemovitostí jsou zde získávány naprosto stejným postupem jako u prvně popisované cenové mapy. Jako bonus zde získáme poslední známé nabídkové ceny z realitních serverů. Bohužel v praxi je toto řešeno dosti vágně a cenové mapě to spíš škodí. Jedna nemovitost je zde uvedena několikrát, jak realitní kancelář nabídkovou cenu postupně snižovala. Tudíž z dvaceti nemovitostí jsou ve skutečnosti nemovitosti 3, jen rozdělené do více nabídek se snižující se cenou. Ve finále to vede k tomu, že údaje cenové mapy trpí značnou nepřesností a ani tato cenová mapa není příliš užitečný nástroj k oceňování nemovitostí.

V dalším článku bych rád ukázal, jak lze získat stejná data, která poskytují dvě výše popsané cenové mapy s lepším výsledkem pro Vás a za cenu o polovinu nižší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *