Je lepší prodej nemovitosti přes realitní kancelář nebo ve vlastní režii?

Pojďme se ve stručnosti podívat, co nás čeká, pokud se rozhodneme prodat nemovitost bez realitní kanceláře. Budu se snažit celý proces zjednodušit pro větší přehlednost. Pokud nemáte s prodejem nemovitostí žádné nebo velmi malé zkušenosti, může Vám tento článek poskytnout vodítko, na které věci se zaměřit.

1. Příprava nemovitosti k prodeji.

Příprava samotná není až tak důležitá, placené aranžování má možná smysl u nemovitostí, jejichž cena je v desítkách miliónů korun, kupující nejsou hloupí a mají velice dobrou představu za kolik se nemovitosti v dané lokalitě prodávají. Jako základ bych viděl nemovitost před prodejem uklidit, odstěhovat většinu osobních věcí a nechat vymalovat neutrální barvou, bílou určitě nic nepokazíte. Následné nafocení by mělo být dobře připravené, ale musíme pamatovat na to, že nikomu se nechce procházet desítky a desítky fotek. Udělat 10 fotek a připojit půdorys je dle mých zkušeností optimální volba.

2. Inzerování nemovitosti

Tady zajisté oceníme služby realitních kanceláří. Inzerování samotné je na českém internetu poměrně drahá záležitost. Především u nemovitostí, které se nepodaří prodat v horizontu měsíce. Dle mých zkušeností je zhruba 80 procent zobrazení inzerce přes sreality.cz , ostatní inzertní servery jsou sice používané, ale jejich zastoupení je minimální. Při prodeji ve vlastní režii musíme počítat s cenou inzerce zhruba 70 Kč a více za den. Při delším prodeji, který je v menších městech poměrně běžnou záležitostí, doporučuji inzerovat přes realitní kancelář.

3. Kontakt se zájemci

Po umístění inzerátu nastane ta pravá zábava. Člověk je pln očekávání telefonátů od zájemců a případných kupců. Nejčastěji se však dočká hovorů od realitních makléřů, kteří mají zájem nemovitost nabízet. Není neobvyklé mít 10-15 volání za den. U případných kupců je to vždy sázka do loterie. Prodal jsem dům, kde bylo před prodejem 47 prohlídek, a prodal jsem byt, kde první člověk souhlasil s nabídkovou cenou, která byla spíše testovací.

4. Smlouva o smlouvě budoucí

Lidé, kteří kupují nemovitost na hypotéku, budou potřebovat pro banku smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Doporučuji si nechat vypracovat od advokáta kvalitní smlouvy a nespoléhat se na realitní kancelář. Často mají smlouvy koncipované dosti vágně s hlavním cílem ponechat si případnou provizi, pokud z prodeje sejde.

5. Kupní smlouva

Zde platí to stejné co u předchozího bodu. Určitě je lepší si nechat vypracovat smlouvu od advokáta než se spoléhat na případný problém způsobený nekvalitní kupní smlouvou od realitní kanceláře. Občas se napříč realitním světem vyskytují zajímavé úkazy. Nejčastěji se jedná o velice špatně řešenou definici úschovy, placení daně (prozatím) z prodeje nemovitosti a nevyvážené nároky a povinnosti smluvních stran.

6. Úschova financí

Velmi důrazně doporučuji, aby každý věnoval tomuto náležitou pozornost. Říká se, že příležitost dělá zloděje a asi je to pravda. Většinou používám úschovu notářskou nebo advokátní s tím, že od advokáta požaduji doklad o pojištění vkladů. Notář je asi nejbezpečnější možnost, bohužel nejdražší. Úschovu peněz v rk nebo bance jsem zatím nikdy nevyužil a nemám s ní zkušenosti.

7. Přepis na katastru nemovitostí

Ač se mnoha lidem může zdát velmi komplikovaný, není to nijak složitá záležitost. Formulář je k sehnání na internetu (zde) nebo na každém katastrálním pracovišti. Vyplnit formulář není složité, je to poměrně intuitivní. K žádosti přidáme jednu kopii kupní smlouvy a kolek za 1000 Kč, společně odešleme na příslušný katastrální úřad.

8. Daň z prodeje nemovitosti

Doporučuji přidat do kupní smlouvy, že záloha na daň zůstane v úschově a úschovce ji zašle na příslušný finanční úřad po předložení daňového přiznání. Toto daňové přiznání patří k nejjednodušším a zcela jistě ho zvládne každý sám vyplnit. Finanční úřad požaduje určení ceny nemovitosti na základě směrné hodnoty nebo znaleckého posudku. Směrná hodnota nemovitosti je poměrně novinka. Na základě Vámi vyplněných údajů určí aplikace FÚ hodnotu nemovitosti. Při vyplňování je značný prostor pro kreativitu, nevýhodou je, že FÚ může Vámi vypočtenou hodnotu napadnout a vyměřit daň dle jím nově vypočtené ceny. U znaleckého posudku toto samozřejmě nehrozí, ale znalecký posudek si člověk musí zaplatit.

Ve stručnosti jsem zde popsal, co čeká člověka, který chce prodat nemovitost, vynechal jsem některé úkony jako přepis energií, předávací protokol apod. Na první pohled se může zdát celý proces velice složitý a komplikovaný, proces, kterým je lepší nechat se provést realitní kanceláří. Je na každém, zda-li si věří natolik a zvládne vše sám nebo se rozhodne přenechat tuto práci jiným. Osobně volím rk u těch nemovitostí, které nemám úplně po ruce. Jezdit na prohlídky 200km je poměrně nereálné. A ač se mi cena za často dost nekvalitní a amatérské služby zdá přehnaná, podařilo se mi za roky získat slušnou řadu kontaktů na schopné a pracovité lidi, kterým nemám problém tuto cenu zaplatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *